Bankacılık & Finans Hukuku

Bankalar bir devletin ve ülkenin kalkınmasında büyük roller oynar. Küreselleşme ve teknoloji gibi faktörlerin ulusal ve uluslararası ekonomik faaliyetlerdeki önemi asla yadsınamaz. Bununla beraber ekonomik aktivitelerde finansın rölü oldukça büyüktür.

Bir bankanın yurt içi ya da yurt dışında ki faaliyetlerini düzenleyen hukuk birimidir. Bankalardan aldığımız kredilerin sözleşme bölümlerinin hazırlanması ve sözleşmeler ile ilgili fikirlerin gerçekleştirilmesi de Bankacılık ve Finans Hukuku kapsamında değerlendirilmektedir.

Ekonominin harekete geçirilmesi, ekonomik kaynaklarımızın dağıtımı ve günlük finansal işlemlerin yapılması için bankalara ihtiyacımız vardır. Yaşamın en önemli yapı taşlarından biri olan finans sektörü kamusal boyutlarıyla tasarlayarak düzenleyen hukuk birimi bankacılık ve finans hukukudur.

Bankacılık ve Finans Hukuku Nedir?

Bankacılık ve finans hukukuna ilişkin hukuksal konuların başlıcaları şunlardır;

 Yurtiçi ya da yurtdışında kurulmuş bir bankanın Türkiye sınırları içinde ilk şubesinin açılması.

 İpotek ve teminatlı işler sonucunda ortaya çıkan uyuşmazlık ile birlikte doğan davaların takibi.

 Kredi sözleşmeleri ve yine bu sözleşmeler için koordine edilen görüşmelerin gerçekleştirilmesi.

 Kalkınma ve kuruluş işlemlerinin düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi.

 Yurtiçindeki bankaların hisse değişimleri, birleşmeleri veya bölünmeleri.

 Türkiye’de bankacılık yapabilmek adına Bankacılık Kanununda öngörülen şartların yerine getirilmesi şartıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna izin başvurusu yapılması.

 Finansal kiralama ve faktoring işlemlerinin düzenlenerek hazırlanması.

Bankaların faaliyetlerinin geçici veya sürekli olarak durdurulması kararına ilişkin itirazların ve yasal başvuruların yapılması.

Bankacılık ve finans hukukuna dair bazı başlıklar bunlardır. Yine sermaye piyasaları, mülke dayalı menkul kıymet ihracı, şirket finansmanı, kiralama gibi konularda da danışmanlık hizmetleri mevcuttur.

Sizlere ne sunuyoruz ?

Şendur | Doygun Hukuk Bürosu olarak sizlere, daha önce bu alanda edindiğimiz tecrübeler sayesinde en iyi hizmeti vereceğimizin garantisini veriyoruz. Müvekkil odaklı, avukat ortaklığını benimseyerek yüksek kalite hizmet sunuyoruz. Kuruluş tarihimizden beri siz değerli müvekkillerimize, hukuk alanında geniş bir yelpaze içinde danışmanlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bankacılık ve Finans Hukuku alanında da hukuksal yolunuzda yanınızda olmak isteriz. Deneyimli kadromuz ile birlikte siz müvekkillerimizin banka ve finans davalarında çözüm odaklı, hızlı sonuçlar almak ve mağduriyetinizi en aza indirmek için çalışıyoruz.