Fikri Mülkiyet Hukuku

Fikri mülkiyet temel anlamıyla telif ve sinai hakları kaplamaktadır. Fikir ve sanat eserleri üzerindeki düşünsel hakları konu eden hukuk dalıdır. İngilizcede copyrights sözcüğü ile karşılanan telif hakları sanat, edebiyat, musiki, sinema ve güzel sanatlar eserleri gibi görsel işitsel eserleri kapsamaktadır. Bu haklar fikir sahiplerine aittir ve üçüncü şahıslar tarafından

kullanılamaz.

Fikri Mülkiyet Hukuku Nedir?

Patent, marka ve tasarım gibi hakları kapsayan sinai haklara örnek vermek gerekirse buluşlar, yenilikler, tasarım ve özgün çalışmalar marka ve ticaret ünvanı gibi ad işaretleri ve ürünler sayılabilir. Sinai haklar tüm ögelerin yetkilerini belirli bir süre ile sahiplerinin tekeline bırakan maddi olmayan haklardır. Fikri mülkiyet hukuku tüm bu hakları anayasal düzeyde korumak için ortaya çıkmıştır.

Fikrin resmileştirilmesinde ve bu fikrin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasına veya gasp edilmesine engel olabilmek için var olmuştur. Telif hakları, ticari sırlar, tasarımlar, patentler, faydalı modeller ve markalar, coğrafi işaretler gibi birçok alanı kapsayan fikri mülkiyet hukuku tüm düşünceler üzerindeki hakları korumayı hedefler.Bir ürünün izinsiz kopyalanıp satışa sunulması yada bir müzik eserinden intihalin yapılması gibi pek çok örnekte fikri ürün sahibi kişi yada kuruluşların fikri haklarının ihlal edilmesi söz konusudur. Bu hak ihlalleri hem maddi hemde manevi sonuçlara yol açabilir. Hukukumuz bu gibi hak ihlallerine karşı ceza ve tazminat hukuku olmak üzere iki farklı sonuç bağlamıştır. Haksız olarak fikri ürünlere tecavüz edildiği olaylara karşılık bu davaların çok ciddi sonuçları göz önüne alındığında böyle bir iddaa ile karşılaşan kişilerin de güçlü bir hukuki yardımdan faydalanması gerekmektedir.

Sizlere ne sunuyoruz ?

Şendur | Doygun Hukuk Bürosu olarak sizlere  Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku alanında edindiğimiz tecrübeler ile bu alanı ilgilendiren marka ve patent davaları başta olmak üzere, endüstriyel tasarım ve faydalı model haklarının, telif haklarının, birleşme ve devralmalarda fikri mülkiyet haklarının korunması, lisans sözleşmelerinin hazırlanması gibi konularda güçlü ve hedef odaklı hukuki danışmanlık ve hukuki destek veriyoruz.